Dalibor Bednář

Narodil jsem se v Opavě, žiji a pracuji v Ostravě. Ten kraj se mi vryl pod kůži. Živím se jako technik, fotografie je mým koníčkem. Zásadně pracuji klasickou „mokrou“ cestou metodou negativ – pozitiv, své práce sám osobně zpracovávám v temné komoře. Zajímám se o městskou architekturu a vztahy lidí, kteří v ní žijí a spolu ji utvářejí, věnuji se také portrétu a aktu. Své práce řadím do cyklů, na nichž pracuji dlouhodobě, snažím se neodbíhat k náhodným tématům. Pracuji s manuálními kinofilmovými, středoformátovými a velkoformátovými kamerami.

Mám-li zmínit své vzory, tak asi nejvíce obdivuji Markétu Luskačovou, významnou československou dokumentaristku, nyní žijící střídavě v Praze a v Londýně.

Od roku 2001 opět pravidelně vystavuji individuálně nebo s přáteli, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Vydal jsem 2 knihy (v roce 2010 monografickou publikaci „Cestou fotografie db“ a v roce 2016 „Se Sudkem za zády“), řadu kalendářů, novoročenek a katalogů. Mé fotografie jsou zastoupeny v soukromých sbírkách a v GVUO v Ostravě.

db

www.fotobednar.cz

Výběr fotografií.